V Juzike, v českej prírodnej kozmetike na akné, veríme, že „menej znamená viac“ pri redukcii akné vyrážok. V nasledujúcich odsekoch by sme vám chceli povedať, prečo. Našu filozofiu "menej je viac" sme rozdelili do dvoch krátkych kategórií:
množstvo látok v kozmetickom produkte a
množstvo krokov v pleťovej rutine.
Množstvo pomocných látok v kozmetike - vstrebateľnosť a účinok
Ingrediencie v kozmetickom produkte sú delené na tzv. aktívne a pomocné zložky. Aktívne látky majú určitý efekt na ľudskú pleť, pomocné ingrediencie, ako už názov napovedá, iba „pomáhajú“ kožnému produktu. Pomocné látky v prípravku zahŕňajú napr. zložky pre kontrolu konzistencie a pH, emulgátory a konzervačné látky.
Je vcelku jasné, že pokiaľ zloženie kožného produktu na zadnej strane krabičky/etikety je dlhé, tak máte vnútorný pocit, že za vaše peniaze ste dostali kvalitný prípravok. Bohužiaľ s kozmetickými produktmi na akné to tak nefunguje. Nie všetky látky sa dostávajú totiž do ľudskej pokožky. Aktívne zložky (vo videu tyrkysové guličky) sú väčšinou malé molekuly a dostávajú sa do ľudskej pleti. Naopak pomocné látky (vo videu čierne kruhy) nevykazujú väčšinou žiadny účinok na ľudskú pleť a ďalej to môžu byť veľké ťažké molekuly, ktoré veľmi zle prechádzajú do pokožky a môžu tak "prekážať" aktívnym zložkám pri prenikaní do kože a znížiť tak výsledný účinok prípravku, pretože tieto ingrediencie zostanú na povrchu pokožky a budú vytvárať tzv. film.
Preto kozmetické produkty s príliš vysokým obsahom pomocných zložiek môžu skôr uškodiť vašim kožným bunkám než im pomôcť. Také prípravky sú väčšinou ťažké hutné a môžu upchávať vaše póry, čo povedie k ďalším nechceným akné pupienkom.
Juzika sa nechala inšpirovať filozofiou "menej je viac" od schválených kožných liečiv na akné, od produktov, ktoré majú naozaj fungovať a pomáhať tak ľuďom. Na demonštráciu množstva zložiek a efektivity produktu bude v nasledujúcom veľmi krátkom odseku rozobraný Differin® gél, ktorý obsahuje schválené kožné liečivo na akné. Differin® gél obsahuje aktívnu zložku adapalén a ďalej 7 pomocných zložiek, menovite carbomer 940, edetate disodium, methylparaben, poloxamer 182, propylene glycol, aqua a sodium hydroxide.
Celkovo teda tento kožný produkt má "len" 8 zložiek a pri tom klinické štúdie potvrdili jeho účinok proti akné.
Účinná kozmetika na akné musí teda obsahovať malé množstvo pomocných látok a zároveň okolo 5, maximálne 10 aktívnych ingrediencií. Vo výsledku tak dostanete kožný produkt na akné s celkovým počtom okolo "iba" 20 zložiek. Juzika a jej produkty na akné sú preto jednoduché kožné prípravky, ktoré majú nízky počet pomocných zložiek a vysoký počet aktívnych ingrediencií a celkovo okolo 20 látok v produkte.
Poznámka pod čiarou:
Autor by chcel spomenúť vydaný vedecký článok, ktorý je veľmi zaujímavý pre čitateľov ohľadom prenikania látok do ľudskej pleti
1) The 500 Dalton rule for the skin penetration of chemical compounds and drugs od J. D. Bos a kol.
Počet krokov v rutine - koľko použijete produktov na svoju pleť
Použitie príliš veľa produktov vo vašej rutine naraz môže poškodiť vašu pokožku. Niektoré ingrediencie by sa nemali totiž používať spoločne. Napríklad kyselina salicylová a retinol sú účinné proti akné. Vykazujú však veľmi obdobné účinky na ľudskú pleť a pri spoločnom použití môžu tak spôsobiť podráždenie.
Minimalistický prístup pre zdravú pleť bez akné uprednostňuje kvalitu pred kvantitou. Tzv. skinimalizmus vo svojej podstate nabáda ľudí, aby používali iba štyri základné produkty starostlivosti o akné pleť, ktoré čistia, regenerujú akné (liečebný krok), hydratujú pokožku a chránia pred UV žiarením. Tento prístup bol uznaný za účinný aj vo vedeckej štúdii. To znamená, že je v poriadku vynechať toner po umytí tváre či iné kroky v pleťovej rutine, ktoré môžete nájsť na internete.
V Juzike preto budeme mať v ponuke iba produkty na čistenie pleti (výhľadovo), na regeneráciu akné a hydratačné prípravky (výhľadovo). V ponuke však nikdy nebudú produkty ako napr. tonery.
Zhrnutie
Prijatie filozofie „menej je viac“ vám môže priniesť mnoho výhod. Je to dobré nielen pre životné prostredie a vašu peňaženku, ale taktiež zásadné pre regeneráciu vašej pokožky bez rizika podráždenia a/alebo zhoršenia stavu vášho akné.
Na problematickú aknóznu pleť by sa mali používať jednoduché kožné produkty.
Osoba s problematickou aknóznou pleťou by sa mala držať jednoduchej pleťovej rutiny, skladajúcej sa zo 4 základných krokov: čistenie, regenerácia, hydratácia a SPF ochrana.
Commenti